AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

İzzet Er-Reşak, Avrupa Birliği’ni daha önce aldığı kararı uygulamaya davet etti

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak, Avrupa Birliği’nin İsrail ve Amerika’nın baskılarına boyun eğerek, Yahudi yerleşkelerinde üretilen ürünlerin farklı şekilde etiketlenmesi kararından geri adım atmasını üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti.

İzzet Er-Reşak, bugün (19 Mayıs Pazar) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Amerikan yönetiminin Avrupa Birliği’ne baskı yapmasının Amerika’nın İsrail yanlısı tavrının devamı niteliğinde olduğunu belirterek, bu tavrın işgal rejimine Filistin topraklarından daha çok çalması ve Yahudi yerleşkelerini güçlendirmesi için destek anlamına geldiğini, uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nden baskılara boyun eğmeden Yahudi yerleşkelerinde üretilen ürünlerin farklı etiketlenmesi kararını uygulamasını isteyen Er-Reşak, Filistin halkını ve topraklarını tehdit eden Yahudi yerleşim politikasına karşı çıkmaya davet etti.

Avrupa Birliği, boykot edilmesini kolaylaştırmak için Batı Yaka’daki Yahudi yerleşkelerinde üretilen ürünlerin İsrail’de üretilen ürünlerden farklı etiketlenmesi kararı almış fakat baskılar nedeniyle kararı uygulamayı ertelemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.