HaberlerKuzey Amerika

Jack Straw: Bercam’ın Trump tarafından reddilmesi, tehlikeli bir girişimdir

İngiltere eski dışişleri bakanı Jack Straw, Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından muhtemel çekilişinin tehlikeli ve sorumsuzca bir girişim olacağına dikkat çektiği açıklamasında söz konusu kararın Amerika’nın uluslararası itibarını sorgulayacağını belirtti.

Straw, İrna haber ajansına verdiği demeçte, şöyle dedi: Bercam nükleer anlaşması çok önemli bir anlaşmadır; bu anlaşmanın elde edilmesi için 12 yıl müzakere edildi ve bu anlaşma dünya barışı için büyük bir kazanımdır.

Straw Amerika’nın Bercam anlaşmasından çekilmesinin ne gibi sonuçlar doğurabileceği konusunda yöneltilen bir soruyu şöyle cevapladı: Şimdilik hiçbir şey belli değildir ve Amerika, Bercam’dan çekilme konusunda kabul edilebilir bir gerekçe ortaya koymuş değil; mevcut kanıtlar İran’ın anlaşmaya bağlı kaldığı ve tüm taahhütlerini yerine getirdiğini gösteriyor. Buna karşın Batılı tarafın banka ve ticaret alanında ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki taahhüdünü yerine getirmediği gözleniyor. Amerika’nın Bercam anlaşmasında olası çıkışı, kuşkusuz uluslararası arenada birçok ihtilafı tetikleyecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.