HaberlerUzakdoğu

Japon şirket yeniden İran petrol müşterisi oldu

Japonya’nın en büyük rafinerilerinden Fuji Oil Şirketi, Japonya’nın ABD’nin İran yaptırımlarından muaf tutulmasının ardından Ocak 2019’dan itibaren İran’dan yine petrol alacağını bildirdi.

Japannews sitesinde yer alan habere göre, Fuji Oil Rafinerisi, Ocak ayından sonra İran’dan petrol alma konusunda Japonya devleti ile görüşmeler gerçekleştirmekte olduğu belirtildi.

Japon şirketin ayrıca İran’ın Fars Körfezi’nde yer alan Güney Pars Doğalgaz Sahası’ndan sıvılaştırılmış gaz ürünleri de almak istediği açıklandı. Şirketin ilk etapta İran’dan yaklaşık bir milyon varil petrol alması bekleniyor.

Japonya 2017 yılında İran’dan günde 172 bin varil petrol itahl etti. İran’dan itahl edilen petrol miktarı, bu ülkenin toplam petrol ithalinin %5.3’ünü oluşturdu. 2011 yılında İran’dan 300 bin varil petrol alan Japonya’nın o yıldan beri aldığı miktarında düşüş yaşanmıştır.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında ülkesinin nükleer anlaşmadan çıktığını ve anlaşma uyarınca yürürklükten kaldırılan tüm yaptırımları yeniden devreye sokacağını duyurdu. Bunun ardından anlaşmayı imzalayan İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya, ABD’nin bu hareketini kınayarak İran’la ticari işbirliğine devam edeceklerini vurguladılar.

Trump ekonomik terörizm, tek taraflı yaptırımlar ve psikolojik savaş yöntemiyle İran’ı dünya sahnesinden tecrit etmeye çalışsa da dünyanın ABD’ye katılmaması bu ülkenin amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacağını bir kez daha gözler önüne serdi.

ABD’nin İran yaptırımlarına dünyanın sıcak bakmadığından dolayı Trump bu yaptırımların bazılarından geri çekilmeye mecbur kalmıştır

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.