AsyaDünyaHaberler

Japonya askeri politikasını değiştiriyor

Japonya, kendi askerini kısıtlayan savaş politikasını değiştirmeye hazırlanıyor. Değişiklikle ilgili açıklamayı Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin danışmanları yaptı. Çin Japonya’nın yapmaya hazırlandığı değişiklikten rahatsız olduğunu açıklarken, Japonya’ya müttefik olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) muhtemel değişikliği memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Asya Pasifik’te sular ısınmaya devam ediyor. Çin-Vietnam, Çin-Güney Kore, Çin-Japonya ve Çin-ABD gerginliklerine ek olarak, Japonya-Kuzey Kore, Japonya-Güney Kore ve Japonya-Rusya arasındaki gerginlik de Japonya’nın güvenlik politikalarıyla ilgili radikal değişikliklere gitme kararı almasına neden oldu. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara arka çıkması Japonya tarafından rahatsız edici olarak ifade edildi ve bazı Japon yetkililer Rusya’nın yayılmacı politikasını Asya üzerinden devam ettirmeye çalışacağını dile getirdi. Bölgesinde yaşanan tüm bu gelişmeler sonucunda Japonya İkinci Dünya Savaşı’ndan yıllar sonra askeri politikasını değiştirmeye karar verdi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ordunun denizaşırı savaşabilmesinin önünü açacak gerekli anayasal düzenlemelerin yapılması çağrısında bulundu ve “Biz Japon Anayasası’nın savunduğu barışçı politikayı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Güney Kore ve Çin yönetimi ise Şinzo Abe’nin söz konusu açıklamasına sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Japonya’nın atacağı adımları dikkatle izleyeceklerini belirtti: “Japonya’ya bölgedeki diğer ülkelerin makul ve derin endişelerine saygı duymaları, barışçıl politikalarını sürdürmeleri, tarihle yüzleşmeleri, bölgedeki barış ve istikrarın sağlanmasında yapıcı bir rol oynamaları çağrısında bulunuyoruz.”

Japon Anayasası, askerlerin ülke dışında muharip rol üstlenmesini yasaklıyor. Tokyo İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra meşru müdafaa dışında savaşa girmeyi yasaklayan barışçıl bir anayasa uygulamaya koymuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.