AsyaHaberlerUzakdoğu

Japonya Dışişleri Bakanı Çine Gitti

Japonya Dışişleri Bakanı Kono, Çin ile ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi. Çin Dışişleri Bakanı Vang, Japonya’ya, ikili ilişkilerin gelişmesi konusunda geri adım atmaması çağrısında bulundu.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, resmi ziyaret kapsamında geldiği Çin’de Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüştü. Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çin Dışişleri Bakanı Vang’ın, Japon mevkidaşı Kono ile başkent Pekin’deki Devlet Konukevi’nde yaptığı görüşmede ikili ilişkiler ele alındı.

Çin-Japon ilişkilerinin “akıntıya karşı kürek çekmek” gibi olduğuna dikkati çeken Çin Dışişleri Bakanı, bu alanda ilerleme olmadığında geriye gidildiğini söyledi. Vang, ilişkilerde olumlu gelişmeler olmasına rağmen yine de bu konuda birçok müdahale ve engeller ile karşılaşıldığına işaret etti.

Daha önce Doğu Çin Denizi’nde iki ülkenin de hak iddia ettiği tartışmalı adalar çevresine nükleer denizaltı gönderen Çin’e tepki gösteren Japonya, Çin’e ikili ilişkilerin ilerlemesine müdahale edecek şeylerden uzak durması çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine Pekin yönetimi, Japonya’da Senkaku, Çin’de ise Diaoyu olarak bilinen Doğu Çin Denizi’ndeki ihtilaflı adaların çevresinde suni olaylar çıkartmaktan kaçınmaları konusunda Japon yetkililere uyarıda bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.