AsyaHaberler

Japonya hedefe ulaşamıyor

Fukuşima’nın ardından iklim koruma hedefleri suya düştü. Çevreciler yeniden nükleer enerjiye yoğunlaşılmasından endişe ediyor.

Japonya, büyük felakete yol açan Fukuşima nükleer santralindeki patlamanın ardından, iklim koruma hedeflerini tutturamayacağını duyurdu. Japonya hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, cuma günü Tokyo’da yaptığı açıklamada, yeniden fosil yakıtlara yoğunlaşmak zorunda kalabileceklerini vurguladı.

2009 yılında Yukio Hatoyama hükümeti döneminde kararlaştırılan ve 2020 yılına kadar karbondioksit salınımının, 1990’a göre yüzde 25 oranında düşürülmesi hedefinin, ülkedeki mevcut durum nedeniyle gerçekleştirilemeyeceği belirtildi.

Hükümet sözcüsü Suga gazetecilere yaptığı açıklamada, karbondioksit salınımını 2005 yılına kıyasla yüzde 3,8 oranında azaltma hedefi için çalışacaklarını kaydetti.

Japonya’nın koyduğu yeni hedef, Kyoto Protokolü’nde belirlenen1990 yılı oranlarına kıyasla yüzde 3 oranında daha fazla karbondioksit salınımı anlamına geliyor. Kyoto Protokolü’ne imza atan ülkeler 2012 yılında, 1990 yılına oranla karbondioksit salınımını yüzde 5 oranında düşürmekle yükümlüydü.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ülkenin iklim hedefine yönelik kesin ve resmi rakamlarının gelecek günlerde, Varşova’da hâlihazırda devam eden ve 190 ülkeden temsilcilerin bulunduğu Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda açıklanacağını bildirdi. Konferans’ta, 2015 yılına kadar tüm ülkeleri bağlayıcı bir iklim antlaşmasının kararlaştırılması ve 2020 yılında yürürlüğe girmesi için çalışılıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Japonya’nın açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Vakıf, açıklamaların İklim Konferansı’nda tartışmalara yol açacağına dikkat çekti. Çevre örgütü Greenpeace ise Japonya’nın açıklamalarını, tamamen “kabul edilemez” olarak değerlendirdi. Alman hükümetinden bir yetkili ise her ülkenin iklim konusunda gayretli hedefleri olması gerektiğini, ancak Japonya’nın Fukuşima felaketi nedeniyle özel bir duruma sahip olduğunu ifade etti.

Japonya’da, geçen eylül ayının ortalarından bu yana nükleer enerji kullanılmıyor. Ülkedeki tüm nükleer reaktörler devre dışı bırakıldı. 11 Mart 2011’deki Fukuşima felaketinden bu yana ülkede nükleer santraller için çok daha katı güvenlik önlemleri getirildi. Ülkede, yeniden nükleer enerjiye dönülmemesi tartışması sürüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.