AsyaHaberler

Japonya’da 54 yıllık iktidar değişti

Japonya’da yapılan genel seçimlerde, 54 yılldır iktidarda bulunan Liberal Parti hezimete uğradı.

Japonya’da bugün (30/08/2009) yapılan genel seçimlerde, sandık çıkış anketlerine göre 54 yılldır iktidarda bulunan Liberal Parti büyük bir yenilgi aldı.

Başbakan Taro Aso’nun iktidardaji Liberal Demokrat Partisi (LDP) ile Yukio Hatoyama’nın Japon Demokrat Partisi’nin mücadelesi verdiği seçimlerde, sandık çıkış anketleri muhalefetin büyük bir zafer elde ettiğini gösteriyor.

Seçim öncesi kamuy-oyu yoklamalarında, muhalefetteki Japon Demokrat Partisi’nin (JDP) 480 sandelyeli mecliste 320 civarında sandalye, iktidarınsa 100 kadar sandalye kazanacağı öngörülüyordu.

Sandık çıkışı anketleri bu öngörüü destekliyor. Japon Asachi Televizyonu’nun yayınladığı sandık çıkışı anketlerine göre Japon Demokrat Partisi 480 sandalyenin 315’ini kazanacak. DP’nin 300 olan milletvekili sayısı 100’e düşüyor. LDP’nin ortağı Yeni Komeito Partisi ise 23 sandalye kazanabiliyor.

Bu aynı zamanda, Liberal Parti’nin 54 yıllık iktidarının da sonu anlamına geliyor.

54 YIL ARADAN SONRA

Liberal Demokratlar, 1993-1994’te 10 aylık bir kesinti dışında, 1955’den bu yana ülkeyi yönetti. Başbakan Aso’nun partisine, artan işsizlik, yüksek vergilerin desteklenmesi ve ekonomik sorunlar nedeniyle kamuoyu desteğinin zayıfladığı ifade ediliyor.

LDP ZİRVESİNDEN İSTİFA GELDİ

Yaşana yenilgi sonrasında, LDP’nin üst yönetiminde değişiklikler yaşanacak. Partinin genel sekreteri Hiroyuki Hosoda, kendisiyle birlikle partinin üst düzey iki isminin istifasını parti liderine ileteceğini açıkladı.

LDP’den ayrılanların kurduğu JDP, önemli temel konularda iktidar partisinden farklı düşünmüyor. Ancak JDP lideri Hatoyama yaptığı bir açıklamada, ABD-Japon ittifakının Japon diplomatik politikasının temel taşı olmayı sürdüreceğini, ancak Asyalı bir ülke olarak kendi kimliklerini unutmamaları gerektiğini söylemişti.

KATILIM YÜZDE 50’Yİ BULMADI

Sandıkların kapanmasına az bir süre kala İçişleri Bakanlığı katılımın yüzde 42 civarında olduğunu bildirdi. “2005 yılında yapılan ve Liberal Demokrat Parti’nin karizmatik lideri Junichiro Koizumu’nin açık farkla iktidarı yeniden elde ettiği son seçimlerde katılım bunun biraz daha üzerindeydi.

Seçime gidilmesi için Temmuz ayında feshedilen mecliste Yukio Hatoyama liderliğindeki JDP’nin 112, Başbakan Taro Aso’nun LPD’sinin 300 sandalyesi bulunuyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.