AsyaHaberler

Japonya’daki depremde ölü sayısı artıyor

Japonya’nın güneybatısında dün akşam meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 21 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Kyodo haber ajansı, Kyushu Adası’ndaki Kumamoto bölgesinde büyük tahribata yol açan depremde 900’den fazla kişinin yaralandığını, yaralılardan 171’inin durumunun ağır olduğunu kaydetti. Depremde 21 kişinin de hayatını kaybettiği belirtilirken, yıkılan binaların enkazı altında 100’den fazla kişinin bulunduğu sanılıyor. Mahsur kalanları bulmak için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Aynı bölgede perşembe günü meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde de 10 kişi yaşamını yitirmişti. Son iki günde meydana gelen depremlerde toplam ölü sayısı 29 olarak açıklandı. İki depremde, yaklaşık 2 bin kişi de yaralandı

Japonya Savunma Bakanı General Nakatani de Kumamoto’ya 15 bin sivil savunma görevlisinin gönderildiğini, pazar günü de takviye ekiplerin konuşlandırılacağını vurguladı. Hükümet Sözcüsü Yoşihide Suga, bölgede 70 bin kişinin evsiz kaldığını bildirdi.

Sarsıntılar enerji hatlarına zarar verdiği için Kumamoto’da 200 binden fazla eve elektrik ve su verilemiyor. Yaklaşık 70 bin kişi, tahliye edilerek okullar ve spor salonları gibi tesislere yerleştirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.