AsyaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

Japonya’dan İran’a dünya borsası desteği

Tokyo Borsası Grubu Başkanı Atsushi Saito yaptığı açıklamada, ülkesinin İran İslam Cumhuriyeti borsasının Dünya Borsalar Federasyonuna üyeliğini desteklediğini belirtti.

İran İslam Cumhuriyetinin Tokyo Büyükelçisi Dr. Seyyid Abbas Irakçı, yatırım şirketi ile finans piyasaları temsilcileri ile görüşen Saito, Tokyo Borsası’nın Tahran Borsası ile her zaman iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

Görüşmede Saito, dünya finans piyasalarının durumu, Tokyo Borsası’nın gelecekteki icraatları ve Japonya’nın ekonomi durumu hakkında görüşlerini açıkladı.

Küresel krize işaret eden Japon yetkili, krizi önlemenin yollarından birinin, kontrol mekanizmasının oluşması yönünde uluslar arası girişimler olduğunu vurguladı.

ABD’deki ekonomi krize işaret eden Saito, ABD’de arz, talep ve tüketimin azaldığına bakıldığında piyasa ihracatına dayalı ülkeler için Amerikan pazarının uygun olmadığını İran gibi Orta Doğu ülkelerin, üretim ve ihracat ekonomileri için uygun bir Pazar olduğunu vurguladı.

Görüşmede Büyükelçi Abbas Irakçı da İran İslam Cumhuriyeti borsası ve finans piyasaları yetkililerinin katılımına işaret ederek iki ülkenin borsa durumunu ve ekonomi şartlarını öğrenmek için bu tür toplantıların önem taşıdığını belirtti.

Irakçı, iki ülke arasında eğitim iş birliğinin artmasıyla borsalar arasında ilişkilerin geliştirilmesi, İran şirketlerinin Japon para piyasalarında katılımı ve bu piyasaya yatırım imkanı bulması için uygun bir ortamın oluşmasını umduğunu da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.