AsyaHaberler

Japonya’nın yaptırım kararı formalite icabıdır

İran’ın Japonya büyükelçisi Irakçi, Tokyo yönetiminin ABD baskısıyla İran aleyhinde 1929 sayılı kararnameye ek yaptırım kararını imzalamasının,iki ülkenin ekonomik işbirliğini etkilemeyeceğini açıkladı.

Bazı haber kaynaklarında Japonya’nın batı ile işbirliği çerçevesinde güvenlik konseyinin kararnamesinin ötesinde bazı yaptırım kararları aldığı ile ilgili çıkan haberleri değerlendiren İran’ın Japonya büyükelçisi Irakçi, Amerika’nın şaşkın bir politika izlediğini ve son bir iki ayda Japonya ve İran’la ticaretini sürdüren diğer ülkelere de ağır baskılar uyguladığını belirtti..

Irakçi bu çerçevede Amerika’nın Japonya’ya bazı heyetler göndererek bu ülkeyi güvenlik konseyinin yaptırım kararnamesinin ötesinde, Washington ile işbirliğine zorlamaya çalıştığını belirtti.

Irakçi, Japonların bu çerçevede en başta 1929 sayılı kararnameyi uygulamaya başladığını ve daha sonra başta İran olmak üzere diğer bazı ülkelerle istişarelerde bulunarak sonunda yaptırımların ikinci aşamasına geçtiklerini, fakat bu yaptırımların ikili iktisadi ilişkileri etkilemeyeceğini ve neticede Japonya’nın İran’ın karşısında değil, yanında bulunmayı sürdüreceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.