FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Jerusalem Post: Hasan Ruhani Ortadoğu diplomasisinde yılın adamıydı

Siyonist “Jerusalem Post” gazetesi, İran’la 5+1 arasında sağlanan nükleer anlaşmaya değinerek “Hasan Ruhani Ortadoğu diplomasisinde yılın adamıydı” diye yazdı.

Siyonist “Jerusalem Post” gazetesi dün 2013 yılının kapanışında bu yılda meydana gelen önemli gelişmeleri değerlendirirken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin diplomatik kazanımlarına değinerek, Ruhani’yi “Ortadoğu diplomasisinde yılın adamı” diye tanıttı.

“Jerusalem Post” yazarlarından “Herb Keinon” imzasını taşıyan yazıda yazar ayrıca, İran’ın nükleer programının Siyonist İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu açısından taşıdığı öneme değinerek “2013 yılında İran konusunda hiç kimse Hasan Ruhani kadar esas oyuncu olarak ortaya çıkmadı” diye kaydetti.

Yazar daha sonra, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin geçen Eylül ayında New York düzenlenen BM Genel Kurul toplantısına katılarak kaydettiği diplomatik başarılarını hatırlatıp “Ruhani, gülümsemesi, kibar konuşma tarzı, samimi ve sakin görünümüyle çeşitli medyada hızla “ılımlı” adam olarak tanıtıldı. Bu da daha sonra Netanyahu için kullandıkları “aşırıcı” tabirinin karşıtıydı” diye vurguladı.

Keinon yazısının devamında ayrıca “Ruhani öyle bir siyaset uyguladı ki, bir gecede İran teamül için bir ortak oluverdi” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.