AvrupaDünyaHaberler

John Bolton: KOEP anlaşması yırtılmalıdır

ABD’nin eski BM Temsilcisi John Bolton, pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD başkanının attığı ayak izlerini takip ederek KOEP nükleer anlaşmasının Amerikan tarihinin en kötü anlaşması olduğunu bildirdi.

ABD’nin eski BM Temsilcisi John Bolton Twitter sayfasında, “KOEP” ilk baştan beri kötü bir anlaşmaydı ve yırtılması gerek” diye yazdı.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve öteki Avrupalı taraflar ise KOEP’in uluslararası bir anlaşma olduğunu bildirerek bunun tek taraflı olarak iptal edilemeyeceğini veya değiştirilemeyeceğini bildirmişlerdir.

Mogherini daha önce sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalacağına dair son kararının olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, nükleer programla irtibatlandırılan İran’a yönelik tüm yaptırımların durdurulması gerektiğini söylemişti.

AB yetkilisi, nükleer anlaşmanın canlı olduğunu ve uluslararası atom enerjisi kurumunun bu zamana kadar 9 rapor yayınladığını ve bu raporlarda İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını bildirdiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.