ArabistanHaberlerOrtadoğu

Kabe’de genişletme çalışmalarının ikinci etabı başladı

Kabe’de tavaf alanını genişletme çalışmaları için hazırlanan ‘Haremeyn-i Şerifeyn Genişletme Projesi’ kapsamında ikinci etap çalışmaları başladı. Tavaf alanını genişletme çalışmalarının birinci aşaması geçen yıl başlamıştı.

Projenin birinci aşaması Safa Tepesi’nin hizasından başlıyor ve sa’y alanını da kapsayarak Fetih kapısında sona eriyor. Projenin ikinci aşaması ise bu yılki hac döneminin tamamlanmasıyla başladı. Mescid-i Haram’da ikinci etap çalışmalarının başlamasıyla birlikte o bölge kapatıldı. Yeni çalışılan bölgede, tüm aksesuarlar sökülüp depoya kaldırılıyor. Aksesuarlar, çalışmaların bitimiyle birlikte yeniden eski yerlerine takılacak. Şimdiye kadar proje için 100 milyar Suudi Arabistan Riyali harcandı.

Projenin üçüncü aşaması da Hicri 1435 yılından itibaren başlayacak. Projenin ilk aşamasında saatte 105 bin kişinin tavaf yapabilmesi hedeflendi. Mescid-i Nebevi’de olduğu gibi Kabe’nin de açık alanları, en üst katı ve tavaf bölgesinde gölgelikler tesis edilecek. Dış avlularda ise Mescid-i Nebevi’deki şemsiye sisteminin benzeri kurulacak. Böylece, Kabe’nin üst kısmı hariç, her yeri açılır kapanır gölgelikler ile kaplanacak.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.