HaberlerLübnanOrtadoğu

Kaçırılan 4 İranlı diplomatların akıbeti yakında belirlenecek

İran İslam Cumhuriyeti Beyrut Büyükelçiliği, Siyonist rejiminin tutsağında olan dört İranlı diplomatın akibetinin yakın gelecekte gün ışığına çıkacağını ilan etti.

El Menar televizyonun bildirdiğine göre, açıklama şöyle; “ Siyonist rejimiyle bağlantılı bazı örgütler tarafından 27 yıl önce dört İranlı diplomat Lübnan’da kaçırıldılar ve aileleri ise hala onların geri dönmelerini beklemektedirler. İran İslam Cumhuriyeti ve dört diplomatın ailesi, bu aziz insanlarımızın serbest bırakılmaları için hem Lübnan’da ve hem uluslararası toplum nezdinde pek çok girişimlerde bulundular. Diplomatlarımızın serbest bırakılmaları bağlamında da Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın çabaları diplomatların ailelerinin yüreklerinde yeniden umut ışığını canlandırdı.”

Açıklamada, bu diplomatların akibetine gösterilen ilgisizlikten uluslararası toplum eleştirildi.

Açıklamada, dost ve kardeş ülke olan Lübnan’ın ve Birleşmiş Milletlerin yardımıyla bu dört diplomatın akibetinin belirlenmesi için ortak girişimler bulunulacağı belirtildi.

18 Kasım 2008’de BM Genel Sekreterine mektup gönderen Lübnan”ın isteği değerlendirmeye alındı ve bu yönde Ban Ki-Moon, Lübnan hakkında hazırladığı raporda İranlı diplomatların akibetinin gün ışığına çıkması için hazır olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.