FilistinHaberlerOrtadoğu

Kaçırılan Filistinlilerin işgal rejimine teslim edilmesinden endişe ediliyor

“El-İnsan” Hukuk ve Demokrasi Merkezi, kaçırılan 4 Filistinlinin hayatından Mısır yönetiminin sorumlu olduğunu, bu konuda kanun ve ahlakın sorgusu altında olacağını ifade etti.

El-İnsan Merkezi dün akşam (21 Ağustos Cuma) kaçırma olayıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada merkez şunları hatırlattı: “Gazze’de mahsur kalan öğrenci, hasta ve başka ülkelerde ikamet edenlerin geçişi için Mısır Rafah Kapısı’nı açtıktan sonra, Gazze’den ayrılan otobüsler kapıdan daha 300 metre uzaklaşmadan silahlı kişiler Mısır topraklarında otobüslere saldırdı ve yolcular arasında bulunan 4 öğrenciyi kaçırıp bilinmeyen bir yere götürdüler.

Kaçırılanlar Yasir Fethi Zenun, Hüseyin Hamis Ez-Zubde, Abdullah Said Ebu’l-Cebin ve Abduddayim Ebu Lebde’dir. Bu insanlar Mısır güvenlik güçlerinin himayesindeyken kaçırıldılar. Filistinlilerin kaçırılması kanuna aykırı olduğu gibi, ahlaki olarak da doğru değildir. Sınır kapısından mesul olması nedeniyle ahlaki olarak sorumluluk Mısır tarafına düşüyor.”

Merkez yaptığı açıklamada ayrıca, “Kaçırılan Filistinlilerin işgal rejimine teslim edilmesinden endişe ediliyor. Böyle bir girişim kuşkusuz bölgeyi olumsuz yönden etkileyecektir” ifadesini kullandı.

4 Filistinlinin bu şekilde kaçırılmasının Rafah sınır kapısından çıkış yapmak isteyen insanları olumsuz yönden etkileyeceğine dikkat çeken El-İnsan Merkezi, kaçırılan insanların en kısa zamanda serbest bırakılması gerektiğini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.