AfrikaHaberler

Kaddafi halka karşı kimyasal silah kullanabilir

Libya El-Rakib İnsan hakları kurulu Başkanı, bu ülke diktatörü Muammer Kaddafi’nin,tıpkı katil Saddam gibi iktidarda kalabilmek için son çare olarak kimyasal silah kullanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Libya El-Rakib İnsan Hakları Kurulu Başkanı Muhammed Abdülmelik yaptığı açıklamada bu ülke diktatörü Muammer Kaddafi’nin kendi halkına karşı uluslararası düzeyde yasaklanan silahlar kullanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Abdülmelik bu konuda “Kaddafi’nin barbarca bir mahiyeti olduğu dikkate alınarak onun sürpriz bir girişimde bulunup, kimyasal silahlar dahil bütün askeri gücünü kendi muhalifleri aleyhine kullanması mümkün. Buna göre bu konudaki tehlike hala yerinde duruyor ve bu tehlike ancak Kaddafi’nin iktidardan alınmasıyla giderilir” şeklinde konuştu.

El-Rakib Başkanı Abdülmelik ayrıca, Kaddafi’nin doğum yeri olan Sirte kentinin kurtarılmasıyla artık Mısrate ve başkent Trablus’un da inkılapçıların eline geçmesinin kolay olduğunu ifade ederek “İnkılapçılar inandıkları prensipler, idealleri, demokrasi ve özgürlük uğruna savaşıyorlar. Ancak Kaddafi tugaylarının savaşı ya korkudan veya hırs ve açgözlülüklerinden kaynaklanıyor. Bu nedenle de onların inkılapçılara yenilecekleri kesin” dedi.

Irak’ın marksist diktatörü Saddam Hüseyin de,kendi halkına karşı kimyasal bomba kullanmış ve tarihe utanç sayfası olarak geçen Halepçe katliamını gerçekleştirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.