AfrikaHaberler

Kaddafi, Mahmud Abbas’ın görüşme talebini reddetti

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin Libya’nın başkenti Trablus’ta yapılacak Arap Zirvesinde başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ı kabul etmeyi reddettiği ifade edildi.

El-Qudsu’l-Arabi gazetesi bugün (23 Şubat Salı) verdiği haberde söz konusu kaynakların şu ifadelerine yer verdi: “Mahmut Abbas’ın Kaddafi ile görüşmeyi ısrarla istemesine rağmen onun bu isteği Kaddafi tarafından reddedildi. Abbas’a karşı tavır koyan Kaddafi’den sonra Libyalı yetkililer Hamas hareketin bağımsız bir heyet şeklinde veya Fetih heyetinin içinde Arap zirvesine katılmasıyla ilgili seçenekleri açık bıraktılar.”

Gazete verdiği haberin devamında, Abbas’ın son ziyaretinde zirveye katılacak Filistin heyetiyle ilgili yaptığı görüşmelerin de sonuçsuz kaldığını belirterek devamla şunları yazdı: “Libya lideri Filistin barışının Libya’da imzalanmasını istiyor. Kendisi böyle bir imkâna sahip olduğuna inanıyor. Kaddafi, Mısır taslağındaki bazı maddelerin rötuşlanarak Hamas’ın taleplerine cevap verilebileceğini de düşünüyor. Kaddafi’nin bu talebi birçok Arap devleti tarafından da destekleniyor.”

Hamas daha önce yaptığı açıklamalarda, Filistin ulusal ilkelerine bağlı kalmak kaydıyla iç barıştan yana olduğunu ve bunu çok samimiyetle istediğini ifade ettiği halde, onun bu arzusu Amerika ve Siyonistlerin vetosuna takılan Ramallah yönetiminin inatçı tutumu yüzünden gerçekleşemiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.