AfrikaHaberlerLübnanOrtadoğu

Kaddafi’ye İmam Musa Sadr’ın akıbeti soruldu

Libya’da düzenlenen Arap Ülkeleri Zirvesinde Kaddafi’ye, İmam Musa Sadr’a ne yaptığı ve şimdi nerede olduğu sorulunca Kaddafi önce soruyu geçiştirmeye çalıştı, fakat İnsan Hakları İzleme Örgütü temsilcisi, bu soruya ısrarla cevap verilmesini isteyince, Kaddafi,her zamanki gibi gerçeği inkar etmeye devam ederek suçu İtalya’nın üzerine yıkmaya çalıştı ve İmam Musa Sadr’ın bir İtalya uçağıyla Libya’yı terk ettiği yalanını tekrarladı.

İmam Musa Sadr, siyonist İsrail’e karşı bölgede ilk ciddi İslami direnişi teşkilatlandıran isimdi. Emel Teşkilatının lideri olan İmam Musa Sadr, 1978’de Libya lideri Kaddafi’nin davetiyle, Lübnan’daki direniş hareketi hakkında görüşmede bulunmak üzere Libya’ya gitmiş, ama burada, yanındaki iki muhafızıyla birlikte kaçırılmıştı.

Libya makamlarının çelişkili iddialarına rağmen olayın Lübnanlı görgü tanıkları, İmam Musa Sadr’ın Kaddafi’in emriyle Libya’da kaçırıldığını söylüyor ve işgalci İsrail’e karşı başlattığı büyük direniş teşkilatlandırmasını akamete uğratmak amacıyla ABD veya İsrail istihbaratına teslim edildiğini vurguluyorlar.

Bazı siyasi gözlemcilere göre Kaddafi bölgede ABD ve İsrail’in provakatörü ve siyonistlerin gizli maşası olarak çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.