HaberlerOrtadoğuSuriye

Kadem, Assali, Maziniye Ve Cura Beldeleri Suriye Ordusunca Kurtarıldı

Askeri bir kaynak bugün akşam saatlerinde başkent Şam’ın güney kenarlarını tekfirci terörden kurtarma operasyonlarını başarıyla sürdüren suriye ordu birliklerinin Hacer el Esved civarlarında yer alan Kadem, Assali, Maziniye ve Cura semtlerini terörden kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Askeri kaynak Suriye ordu birliklerinin teröristleri beşeri ve cephane açısından büyük kayıplara uğratıp siper ve savunma hatlarını darmadağın etmeleri ardından birçok eksenden başarılı ilerlemeler kaydettiklerini vurguladı.

Askeri kaynak günün erken saatlerinde ordu birliklerinin Şam’ın güney kenarları Hacer el Esved’te teröristleri ağır kayıplara uğratmaları ardından birçok eksenden stratejik ilerlemeler kaydettiklerini belirtmişti. Kaynak teröristlerin ağır kayıplara uğratılmaları ve ön savunma hatlarıyla birlikte destek hatlarının darmadağın edilmeleri ardından ordu birlikleri karşısından kaçıştıklarını ifade etmişti.

Suriye Ordu birliklerinin dakik ve nitelikli operasyonlarla birçok stratejik binayı kontrollerine geçirdiklerini ifade eden kaynak; operasyonlarda bölgenin yapısına göre uygun silahlar kullanıldığına dikkat çekmişti. Ordu birliklerinin stratejik ilerlemeleri neticesinde teröristlerin kolay hedef haline geldiklerini ifade eden kaynak; bunun sonucunda aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu yüksek sayıda teröristin ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Askeri kaynak ordu birliklerinin Şam’ın güney semtlerini terörden kurtarma ve bölge ahalisinin güvenliğini temin etme kararlılığını bir kez daha vurgularken, civar bölgelere sivilleri gaddar füze ve roketlerle hedef alan radikal teröristleri yok azminin altını çizdi.

Maziniye Bölgesinde askeri bir komutan ise açıklamalarında; ordu birliklerinin geçen saatler içinde IŞİD’li radikal teröristlerle yüz yüze yakından mesafe ile şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti. Komutan ordu birliklerinin bölgede bulunan keskin nişancı teröristlere karşı uygun silahlarla savaştıklarını söyledi.

Maziniye Bölgesinin kontrole alınması ardından yapılan arama tarama operasyonunda teröristlerin yer değiştirme ve ikmal sağlamada kullandıkları büyük ve karmaşık bir tünel şebekesinin ele geçirildiğini belirten komutan, aynı zamanda teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri çok sayıda bomba düzeneğinin de etkisizleştirildiğini kaydetti. Komutan teröristlerin yok edilmeden önce vatandaşların evleri, fabrikalar ve her yere çok sayıda mayın ve bomba düzeneği yerleştirdiklerine dikkat çekti.
Ordu birliklerinin geçen günler içinde şiddetli çatışmalar neticesinde teröristlerin destek hatları ve birbirleriyle bağlantı yollarını keserek, ön savunma hatlarını da darmadağın etmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.