HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

Kafkaslar’ın güvenliği bölge ülkeleri tarafından sağlanmalıdır

Ermenistan eski cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile İran dış işleri bakanının görüşmesinde ikili ve bölgesel ilişkiler incelendi.

Bu görüşmede Menuçehr Mutteki İran ile Ermenistan münasebetlerini tarihi olarak niteleyip Kafkas bölgesinde huzurun korunması gerektiğine değinerek Kafkaslarda istikrar ve güvenliğin bölgesel yöntemlerle sağlanması gerektiğini söyledi. Mutteki, dünyadaki mali krizin dünyadaki sağlıksız ekonomik düzenlerden kaynaklanan faktörlerle ilgili olduğunu belirterek bu krizin ikinci dünya savaşı sonrasındaki tahminlere dayalı tutumların sonuç vermediği ve ülkelerin yeni ekonomik siyasetler izlemekle uluslar arası mübadelelerde Amerika para birimine bağlı kalmaktan kurtulmaları gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Koçaryan ise iki ülke münasebetlerine değinerek İran ile ilişkilerinin gelişmesi için çalıştıklarını belirtti. ve Kafkas bölgesinde yabancı güçlerin varlığını bu bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarı için zararlı bulup bölgesel yöntemlerin kalkınmada etkili olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.