FilistinHaberlerOrtadoğu

Kahire görüşmeleri yol ayrımındadır

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Mısır gözcülüğünde sürdürülen Filistin içi diyaloğun yol ayırımında olduğunu belirterek, Mısır’ın da Filistin’de akan kanların gölgesinde diyalog görüşmelerinin devamını kabul etmeyeceğini belirtti.

Heniyye dün akşam (04 Haziran Perşembe) yaptığı televizyon konuşmasında, Mısırlı kardeşlerinin Filistin halkını korumak ve Filistin direnişine zarar vermeyi engellemek için Batı Yaka’da olup bitenlere ciddi bir şekilde müdahale etmelerini beklediklerini belirtti.

“Batı Yaka’da olup bitenler, ulusal ilişkiler ve Filistinlilere karşı silah kullanma anlayışı konusunda çok tehlikeli bir gelişmedir.” Diyen Heniyye, Gazze hükümetinin bu uygulamalara son verilmesi için akıllı insanlardan bir şeyler beklediğini ve bu insanlardan Filistin kanının Filistinlilerin eliyle akıtılmasını engellemelerini istediğini dile getirdi.

Filistin hükümetinin siyasetini tepkiler üzerine kurmadığını belirten Heniyye, Batı Yaka’da işlenen cinayetleri şiddetle kınadığını ifade etti.
Gazze halkı da dün Batı Yaka’nın Kalkiliya şehrinde Kassam mücahitlerinin başkanlığı sona ermiş olan Mahmud Abbas’a bağlı güçler tarafından kuşatılıp şehit edilmelerini protesto etmek için sokağa dökülüp işlenen cinayetleri protesto etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (5) içerik yüklenmiştir.