FilistinHaberlerOrtadoğu

Kahraman esirlerimiz en önemli gündemimizdir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyonist zindanlardaki Filistinli esirlerin hayatından tamamıyla işgal rejimini sorumlu tuttuğunu belirterek, esirlerin haklarını gasp etmekle doğacak sonuçlardan sadece işgal rejiminin sorumlu olduğunu ifade etti.

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum, Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri ile birlikte dün (08 Nisan Perşembe) Gazze’de yaptığı basın toplantısında şöyle dedi: “Siyonist zindanlarda bulunan kahraman Filistinli esirlerin meselesi daha önce olduğu gibi şimdi de bizim öncelikli meselemiz olacaktır. Onları savunuyor, onların meselesini kendi meselemiz biliyor ve onların serbest bırakılması için eldeki bütün olanakları seferber ediyoruz. Onlar özgürlük için esir alındılar. Onlar Filistin halkı, davası ve mukaddesatı için bedel ödüyorlar. Onları savunma ve davalarına sahip çıkma konusunda sözümüz var. Onların özgürlüğü üzerinde pazarlık yapmayacağız. Onları aramızda görünceye kadar durmayacağız. Bu kahraman direniş mücahitlerine karşı şer’i, insani ve vatani bir görevdir”.

Burhum daha sonra şöyle dedi: “Siyonist zindanlarda hâlâ binlerce Filistinli esir var ve bunlar terör şebekesinden baskı, zulüm, işkence ve onur kırıcı tavır görmeye devam ediyorlar. Bunlardan onlarcası zindanda şehit olurken, yine onlarcası ağır hastalıklarla boğuşuyor. Vücudunun bir kısmı felç olanların yanında gözlerini kaybedenler de var. Tecrit, ziyaretlerden mahrum etme, elbiseleri tamamıyla soyurak aranma ve gece baskınları gibi bir çok zulme imza atan Siyonist cezaevi idaresi bu husustaki bütün sözleşmeleri görmezlikten geliyor”.

Siyonist zindanlarda bulanan esirlerle ilgili rakamlar da veren Burhum şöyle dedi: “Zindanlarda halen 35 Filistinli kadın esir ve 350 çocuk var. Esirlerden 150’si kronik hasta, bunlardan 30’u hastanede tedavi görürken 13’ü de kanserle boğuşuyor. Yine şimdiye kadar işkence ve tıbbi ihmal neticesinde 198 kişi şehit olurken, onlarcası da şehit olmaya adaydır. Esirlerden 35’i ise tek kişilik hücrelere konularak dış dünya ile irtibatları tamamıyla kesilmiştir”.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.