FilistinHaberlerOrtadoğu

Kahraman Filistin halkı İsrail’in karşısında çelik gibi bir irade ile durmuştur

Kahraman Filistin halkı İsrail’in saldırıları karşısında çelik gibi bir irade göstererek Gazze’ye yönelik saldırılara karşı yeknesak durmuşlardır.

İstanbul Four Seasons Oteli’nde başlayan Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı’nın açılışında konuşan genel sekreteri Nebil El Arabi, işbirliği forumunun önemli adımlar atılarak bugüne geldiğini söyledi. Arabi, ülkeler arasındaki ortak geçmişe de değinerek bu süreçten sonra daha fazla koordinasyon ve işbirliğinin gerektiğini ifade etti.

Genel Sekreter Nebil El Arabi, konuşmasını şöyle devam etti:

”Bugün Arap dünyasının yaşadığı değişiklikler, Arap Ligi’nin yaşadığı zorluklar bizim tek bir saniye bile Filistin meselesini ihmal etmemizi gerektirmemektedir. Arap dünyasının birinci ve merkezi meselesi Filistin meselesidir. Filistin halkına tarihi zulüm yapılmakta, Filistin’in kendi bağımsız devletini kurması engellenmektedir. Dünya bu insan hakları ihlaline, zulme uzun bir süre sessiz kaldı. İsrail, Filistin’in kutsallarına da saldırdı. Hiçbir uluslararası ceza almadı. Kahraman Filistin halkı İsrail’in bu saldırıları karşısında çelik gibi bir irade göstererek Gazze’ye yönelik saldırılara karşı yeknesak durmuşlardır.

Özellikle de diplomatik alanda da tarihi bir siyasi zafer gerçekleştirdi. Filistin’e, BM’de büyük bir çoğunlukla üye olmayan gözlemci ülke hakkı verildi. Bu durum yeni gelişmeler sağlayacaktır. Barışın yeniden filizlenmesi için çaba harcamamız gerekiyor. Bildiğiniz üzere dünyadaki en son işgalci devlet İsrail’dir. İşgalin sona erdirilmesi için çaba harcamamız gerekiyor. Filistin için adil bir sonuca varmamız gerekiyor. Bütün herkes iki devletli çözümü kabul ederken İsrail’in buna itiraz etmesi çelişkilidir. BM’deki oylamada Kanada ve Çek Cumhuriyeti’nin tutumları bizi şaşırtmıştır. Büyük üzüntüyle bunu karşıladık” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.