HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Kalamun’daki tekfirci terörist gruplar çöküş yaşıyor

Suriye ordusu ve Hizbullah’ın Kalamun bölgesindeki ilerleyişi ile tekfirci terörist grupların savunma hatlarının çöktüğü bildirildi.

El Menar televizyonu, Suriye ordusu ve Hizbullah’ın Kalamun’daki el-Cebhe tepelerini tamamen ele geçirmesinin ardından bölgedeki tekfirci terörist grupların Ras el-Ma’ara, Flita ve Rahva’ya doğru kaçmaya başladığını bildirdi.

Suriye ordusu ve Hizbullah’ın ilerleyişini sürdürerek Sayr İzzeddin, Vadi ed-Dib, Şems Ayn el-Vard ve Karne Cur el-Anb bölgelerini kontrol altına aldığının belirtildiği haberde tekfirci terörist grupların savunma hatlarının kırıldığı ve militanların Flita tepeleri ve Arsel’e doğru kaçtığı bildirildi.

El Meyadin televizyonu da Suriye ordusu ve Hizbullah’ın el-Cebhe tepeleri ile Asel el-Vard arasındaki Vadi el-Kenise’yi kontrol altına aldığını bildirdi.

Haberde Vadi el-Kenise’nin tekfirci terörist grupların Lübnan’dan lojistik temini ve tekfirci teröristler için Lübnan kentlerine saldırı için bir geçiş güzergahı olması bakımından önem taşıdığı bildirildi.

Bugün yaşanan çatışmalara ilişkin görüntüler de yayımlayan el-Meyadin televizyonu, Brital yamaçları ile el-Cebhe yamaçlarını birbirine bağlayan Vadi ez-Za’rura’ya hakim konumdaki stratejik öneme sahip el-Mahmadat tepelerinin de Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini bildirdi.

El Menar televizyonu Muhabiri Eymen Helavi, bölgeden geçtiği haberinde Kalamun savaşı henüz başlamadan sahada ciddi kazanımlar olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu sürecin başlangıcı hızlı ve sürpriz bir operasyonla gerçekleşti. Böylece tekfirci terörist gruplara yönelik kuşatma halkası tamamlandı.

Tekfirci terörist grupların Suriye’nin Asel el-Vard ile Lübnan’ın Brital bölgeleri arasındaki bağlantı yolu kesilmiş oldu.

Bu, tekfirci terörist grupların Arsel eteklerinin Suriye’nin Zebedani, Sergaye ve Madaya bölgeleriyle irtibatının kesilmesi anlamına geliyor.

Suriye ordusu ve Direniş güçleri, el-Cebhe, Sayr İzzedin, Vadi ed-Dib, Şems Ayn el-Vard bölgelerini ele geçirdi. Burada yaşanan çatışmalar sonrasında el-Cebhe’nin eteklerinde yer alan el-Mahmadat, Karne, Vadi ed-Dar ve Civar el-Haraf tamamen Direniş güçleri tarafından kontrol altına alındı.

Şu an yüz yüze çatışmaların yaşandığı son nokta olan Ayn el-Vard hattında bulunuyoruz. Direniş mücahitleri buradan tekfirci teröristlerin tepelerin eteklerinde bulunan mevzilerine yönelik saldırılarını sürdürüyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.