Suriye

Kamışlı’da çatışmalar ve yaşanan krizler

Son sıralarda Suriye’nin kuzeyindeki Haseke vilayetine bağlı Kamışlı bölgesi, onlarca kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Kamışlı kentindeki çatışmalar geçtiğimiz hafta başladı. Suriye Demokratik Güçleri’nin güvenlik kolu olan ve Asayiş adı verilen Kürt güçleri ile Suriye yönetimine bağlı Ulusal Savunma Birlikleri arasında Kamışlı’da şiddetli çatışmalar yaşandı.
Kürt milis güçleri, ABD destekli Suriyeli Kürt milislerin konuşlandığı bölgelerden biri sayılan Kamışlı’ya, Suriye devlet güçlerinin girmesine engel oluyordu. Bu arada Kürt milis güçleri, Suriye’nin bu bölgesinde yer alan petrol sahalarını kendi kontrol altında bulundurup, Suriye petrolünü ABD’nin desteğiyle adeta yağmalayarak çalıyor. Bu güçler ayrıca Kamışlı dahil muhtelif bölgelerde Suriye vatandaşlarıyla zaman zaman çatışmaya giriyor.
Ancak Kamışlı kentinde Kürt milis güçleri ile Suriye yönetimine bağlı Ulusal Savunma Birlikleri arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından taraflar arasında sonunda daimi ateşkes anlaşması sağlanmış oldu.
Suriye’nin Kamışlı kentinde bir süredir çatışan İç Güvenlik Güçleri (Asayiş) ile yönetime bağlı Ulusal Savunma güçleri arasında önceki gün Rusya’nın gözetiminde, şartlı daimi ateşkes ilan edildi.
İki taraf arasındaki müzakere görüşmelerine Rus ordusundan yetkililer, Şam yönetim ordusu komutanları ve Asayiş yetkilileri katıldı.
Anlaşma uyarınca taraflar arasında ateşkes yapılması, askeri tezahürlerin ortadan kaldırılması, Suriye polisi ile ordusunun temas hatlarına konuşlandırılması ve siviller ile mahalle sakinlerinin mülkiyetlerine dönmesine izin verilmesi gerekiyor.
Sahada ise Rus askeri polisler, Asayiş güçleri ve Suriye ordusu subayları ateşkesin ardından Tay Caddesi’nde ortak devriye faaliyeti gerçekleştirdi.
Son günlerde Suriye devlet güçleri ile Kürt milis güçleri arasında Kamışlı’da yaşanan çatışmalar, bu ülkedeki siyasi gelişmelerle ilgili olduğu ifade ediliyor. Suriye yönetimi 26 mayıs 2021 cumhurbaşkanlığı seçimi düzenleyeceğini duyurmuştur. Seçimler, Kamışlı dahil Suriye’nin her noktasında düzenlenecek.
Çatışmaların esas nedeninin Suriye Demokratik Güçleri’nin kendi kontrolü altındaki bölgelerde seçimlerin düzenlenmesine engel olmaya çalışmasıdır. Onlar, Suriye topraklarında bağımsız bir oluşuma kavuşma niyetindeler.
Nüfus dokusuna göre, Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolü altındaki bölgelerin nüfusunun sırf Kürtler’den oluşmadığından bu güçler, sözkonusu bölgelerin nüfus dokusunu değiştirmeye çalışıyorlar. Bunun için de bu güçler, Arap okullarını kapatma, bölge sakinlerini kuşatma, tarım ürünlerini yakama, suyu kesme, devlet sağlık ocaklarının faaliyetine ve diğer hizmetlerin verilmesine engel olmaya gayret göstermekle, bu bölgelerdeki Araplar ve muhalif Kürtler’i tehcir etmeye çalışıyorlar.
Bunların yanısıra, Suriye Demokratik Güçleri’nin Kamışlı’da seçimlerin düzenlenmemesine ilişkin yaklaşımı ve de ABD’nin desteğiyle Suriye’nin doğu bölgeleri üzerinde mülkiyet iddiasında bulunma planını takip ediyor. Aslında Suriye Demokratik Güçleri, bölgede ABD’nin politikalarını izliyor. Nitekim Suriye yönetimi de Suriye Demokratik Güçleri’nin Amerika’nın bölgeyi istikrarsızlaştırma ve Suriye çölünde güvenlik sorunlarını körükleme hedefini amaçlayan planlarını uygulamaya çalıştığını bildirmiştir.
Başka bir önemli konu ise, Rusya’nın bu çatışmaları sonlandırmak için arabuluculuk yapmasıdır. Rusya’nın çabaları sonucu Suriye devlet güçleri ile Suriye Demokratik Güçleri arasında ateşkes sağlandı. Ancak ateşkesin pek süreceği düşünülmüyor. Bu da ABD’nin Suriye’de izlediği politikalarından kaynaklanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.