HaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

Kanada Savunma Bakanı Erbil’de

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve beraberindeki heyeti Erbil’in Salahaddin kasabasındaki konutunda kabul etti.

Barzani’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, taraflar arasındaki görüşmede, Irak ve Suriye’deki güvenlik ile siyasi durumunun bölge üzerindeki etkisi, Erbil, Bağdat ve Kanada arasındaki ilişkilerin ele alındığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, “Uluslararası koalisyon güçlerinin bir üyesi olan Kanada’nın Kürdistan halkına verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Peşmerge güçleri sabırlı mücadelesinin sonucu DAEŞ efsanesi ortadan kaldırıldı. Söz konusu örgütün ortadan kaldırılması için tüm uluslararası devletlerin iyi bir niyetle bu ciddi tehlikenin üzerine gitmesi gerekiyor. DAEŞ ile mücadele eden güçler arasındaki dayanışma eksikliği, teröristlerin faydasına olacaktır” ifadelerini kullandı.

Hiç bir ülkenin, terör örgütünü başka ülkelere karşı bir baskı kartı olarak kullanmaması gerektiğine işaret eden Barzani, “Sadece askeri olarak bu örgüt ile mücadele edilmemesi gerekiyor. Aynı zamanda ekonomik, sosyal ve ideolojik olarak da mücadele edilmesi gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.