HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Kanada Suriyeli mültecilerden masraf istiyor

Kanada’da Liberal Parti Hükümeti’nin 25 bin Suriyeli mülteci programı devam ederken, ülkeye bir önceki Muhafazakar Parti Hükümeti zamanında getirilen mülteciler kredi şoku yaşıyor.

Kanada’nın uyguladığı kuralda hükümet, mülteci olarak ülkeye kabul edilen kişilerin uçuş ve transfer maliyetlerini karşılamaları için kendilerine kredi sağlıyor. Uygulamaya göre bu kişiler Kanada’ya adım attıkları günden itibaren üç aylık bir süre içinde bu kredileri ödemeye başlamaları gerekiyor. Ancak bu kuraldan, 4 Kasım’da göreve gelen Trudeau Hükümetinin seçim vaadi olarak getirmeyi açıkladığı 25 bin Suriyeli muaf tutulmuştu. Kanada’ya 4 Kasım’dan önce gelen ve sayıları henüz tam olarak açıklanmayan Suriyeli mültecilere, geri ödeme yapmaları konusunda bildirimler yapılmaya başlandı.

Uzmanlar ve bazı hukukçular, henüz adaptasyon sürecinde olan ve daha çalışmaya hazır olmayan mültecilerden kredi ödemelerinin istenmesinin, mülteciler üzerinde olumsuz etki yaptığını söylerken, mültecilerin iş eğitimi ve İngilizce derslerini almadan bu kredileri ödemek için çalışmaya başlamalarının, onların bir çok hizmetten mahrum kalmasına yol açacağı uyarısında bulundular.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.