HaberlerKuzey Amerika

Kanada’daki tren faciası: Ölü sayısı 50’ye çıktı

Kanada’nın Quebec eyaletinde geçtiğimiz haftasonu petrol yüklü vagonların lokomotiften ayrılarak bir kasabaya girmesiyle meydana gelen patlama ve yangında ölenlerin sayısı 50’ye yükseldi.

Ham petrol taşıyan bir tren, Nantes adlı kasabada makinist değişimi için geçtiğimiz cumartesi sabahının erken saatlerinde mola verdi. Mola esnasında vagonlardan dördü bilinmeyen bir nedenle lokomotiften ayrıldı. Vagonlar, hızla 7 kilometre uzaktaki Lac – Megantic kasabasına daldı. Yangın ve patlama sebebiyle ilk aşamada ölü sayısının 20 olduğu açıklanmıştı. Polis, kayıp olan 30 kişinin de öldüğünü ailelere açıkladı.

5 lokomotifli trende 72 tanker (Her birinde 113 bin litre) dolusu ham petrol bulunuyordu. Tankerlerin dördü lokomotiften ayrılmış ve Lac – Megantic kasabasındaki evlere çarpması sonunda 30 hane kül olmuştu. 6 bin nüfuslu kasabada vagonların infilak etmesiyle itfaiye ve polis yetkilileri 2 bin insanı bölgeden tahliye etmişti.

‘The Montreal, Maine & Atlantic Railway’ adlı firmaya ait olan trenin neden olduğu kaza ile ilgili şirketin CEO’su Edward Burkhardt, makinisti suçlayan ifadeler kullanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Burkhardt, makinistin mola verdiği Nantes kasabasında lokomotifin frenini tam olarak çekmemesi sonunda kazanın yaşandığını ileri sürmüştü. Kanada polisi kaza ile ilgili soruşturma başlattığını da duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.