BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Kanserli dokuların tedavisi mümkün

İran İbn-i Sina Araştırma Merkezi Başkanı “Araştırmacılarımız, laboratuar aşamasında kan kanserini dokularını tedavi etmeyi başardı. Bir de göğüs kanserinin erken teşhisi için yeni bir yöntem sundular” dedi.

İbn-i Sina Araştırma Merkezi Başkanı Muhammed Mehdi Ahundi bugün sabah muhabirlerle sohbetinde “Kanser hastalığında vücuttaki hücreler kontrol edilemeyecek derecede çoğalırlar. Birçok kimseye göre Kanser, acı çekmek ve ölmek demek. ABD sağlık Cemiyetinin bir raporuna göre 2007 yılında 6,7 milyon insan kanserden öldü. Bu da, dünya çapında bu hastalıktan ölen 58 milyonun yüzde 13’ü demek” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar 100 kanser türünün tespit edildiğini ve bunların vücudun her yanında belirebileceğini, meme kanserinin de bunların en yaygını olduğu da belirten Ahundi açıklamalarının devamında “İbn-i Sina Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar 5 yıllık bir kesintisiz çalışmanın ardından nihayet, Nano teknolojisinden yararlanıp meme kanserinin erken teşhisi bağlamında bazı yöntemler geliştirmeyi başardılar” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.