HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Kaosçuların başarısızlığı Avrupa Birliği’ni kızdırdı

Euronews’in haberine göre Avrupa Birliği’nin geçici başkanı İsveç, pazartesi günü bu organın bakanlarının İran’a yönelik yeni yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu yeni yaptırım paketi, insan hakları bahanesiyle ve protestocuları bastırma iddiasıyla onaylandı. 

Bu yaptırım paketinin detayları henüz açıklanmadı, daha önce Reuters’in aktardığına göre iki diplomatik yetkili yeni yaptırım paketinde 37 kişinin hedef alındığını söylemişti. Ancak Josep Borrell, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısından önce, “Mahkeme kararı olmadan karar verilebilecek bir konu değil, bu nedenle mahkemenin kararı önce gelir, sizi sevmiyorum diye sizi terörist olarak görüyorum diyemezsiniz.” demişti. “Bir Avrupa Birliği üye devletinin mahkemesi, AB harekete geçmeden önce belirli bir yasal karar vermelidir.” ifadesini kullandı.

AB’nin yeni yaptırımlarının ayrıntılarının açıkladığı listede Spor ve Gençlik Bakanı Seyyed Hamid Seccadi, Muhammed Salih Haşimi Gülpayegani, iyiliği emredip kötülükten sakındırma merkezi Genel Sekreteri, Kürdistan, Sistan ve Belucistan Valileri, Seyyid Mustafa Mir Selim, İslam Konseyi Üyesi ve Muhammed Küseri, Meclis Temsilcisi gibi isimler yer alıyor; ayrıca Yayın Kurumu’nun uluslararası ilişkilerden sorumlu müdür yardımcısı Ahmet Nevruzi ile PressTV kanalının program departmanı yöneticisi Yusuf Pur Enveri’nin de bu yaptırımlı listede yer aldığı açıklandı. Devrim Muhafızları’nın bazı bölgesel ve yerel komutanları ile bazı milletvekilleri de bu listede yer alıyor. Kurumlar sektöründe, birçok Devrim Muhafızları ve bazı teknoloji şirketleri, iletişim ve telsiz düzenlemelerinin düzenlenmesi için organizasyonla birlikte yaptırımlara tabi tutuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.