FilistinHaberlerOrtadoğu

Kapı ve tünellerin kapatılması nedeniyle Gazze’de 39 okul inşası durduruldu

Gazze’deki Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukaya ek olarak kapıların ve tünellerin kapatılmasıyla 39 yeni okul inşasının durdurulduğunu açıkladı.

Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı (9 Temmuz Salı) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, okul inşaatlarının durmasının eğitimi olumsuz etkileyeceğini ve özellikle Gazze Şeridi’nin okullardaki aşırı yoğunluğun azaltılması için yeni okul binalarına ihtiyacının olduğunu söyledi.

Kapıların ve tünellerin kapalı olması nedeniyle çimento, demir, çakıl, boya, fayans, alüminyum, ahşap ve elektrik malzemeleri gibi inşaat için zaruri olan malzemelerin Gazze Şeridi’ne giremediğini belirten bakanlık, inşaat halindeki 12 okulun inşaatının malzeme yokluğu nedeniyle durdurulduğunu, bu okullardan üçünün Gazze’nin kuzey vilayetinde, ikisinin orta vilayetinde, ikisinin Rafah’ta, birinin Gazze’nin batısında, üçünün Han Yunus’ta ve birinin de Gazze’nin doğusunda olduğunu bildirdi.

Bakanlık, Rafah ve Gazze’nin batısında yarısı tamamlanan iki okulun inşaatının ve ihale aşamasındaki 25 okul için de çalışmaların durdurulduğunu açıkladı. Raporda ayrıca, eğitim müdürlüklerine ve okullara ait su kuyularının da yakıt sıkıntısı nedeniyle çalışamadığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.