HaberlerİranOrtadoğu

Kapitalist sistemlerde kadına zulüm ediliyor

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İslam nizamı ve batılı ülkelerdeki kadının konumuna mukayese ederek, “kapitalist sistemlerde kadın’a zulüm ediliyor” dedi.

Muhtelif bakanlıklardaki kadın ve aile danışmanları ve kadın ve aile işlerinden sorumlularından oluşan kalabalık bir gruba konuşan cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, islam toplumunda kadın, toplumun temel taşını oluşturur. Bu gün İran’da kadın, toplumun her alanında kendini gösterecek çalışmalar yapmaktadır” hatırlatmasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad batılı toplumlarda ve kapitalist sistemlerde ailelerin % 70’in de kadınların fiziki baskı altında olduğunu belirterek,” kapitalist sistemlerde kadınlara zulüm ediliyor fakat, bütün bunlara rağmen bir çok kadın, ailelerinin korunması için bu duruma da ses çıkaramıyor” diye konuştu.

Kadın ve erkek eşitliği adına, kadın fıtratına aykırı işler yapıldığını ve bunun büyük bir yanlış olduğunu belirten cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, islam toplumunda kadın ve erkek birbirini tamamlayan, toplumun gelişmesini , huzurunu sağlayan bir bütündür dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad açıklamasında ayrıca, “toplumda kadının konumunu gösterecek islam kültürünün geniş bir potansiyeli bulunduğunu” belirterek, “kadının konumu güçlendirecek kültürel yapının oturması ve geliştirilmesi halinde, dünya’da kadın hak ettiği konuma ulaşacaktır” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.