AvrupaHaberler

Karadağ’da muhalefetin protestosu olaylı bitti

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da, hükümetin istifasını talep eden muhalefet partilerince düzenlenen protestoda, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede yaşandı.

Demokratik Cephe (DF) tarafından düzenlenen protestoya katılan binlerce muhalefet yanlısı, şehir merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplandıktan sonra meclis binasına doğru yürüyüşe geçti.

Aralarında DF Genel Başkanı Andriya Mandiç ve bazı milletvekillerinin de bulunduğu göstericiler, meclis önünde güvenliği sağlayan emniyet mensuplarına taş ve meşale attı.

Meclis etrafında geniş güvenlik önlemleri alan polis ile meclise girmek isteyen bazı göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken, şehir merkezinde kısa süreli arbede yaşandı. Polisin müdahalesinin ardından göstericiler dağıldı.

Çok sayıda gösterici ve bazı basın mensupları atılan gazdan etkilenirken, olay yerine gelen ambulanslar gazdan etkilenen kişileri hastaneye taşıdı.

Emniyet yetkilileri, gösteriler sırasında 15 polis 24 sivilin yaralandığını açıkladı.

Öte yandan, Karadağ Başbakanlığından yapılan açıklamada, protestolar sırasında Arnavutluk’un Podgoritsa Büyükelçiliğinin de taşlandığı bildirildi.

DF tarafından 27 Eylül’de başlatılan çadırlı eyleme, önceki hafta polis tarafından son verilmesinin ardından düzenlenen hükümet karşıtı protestoda, polisle göstericiler arasında arbede yaşanmış, civardaki çok sayıda binanın camları kırılmıştı.

28 gündür protestoya devam eden muhalefet partisi üyeleri, ülkede adil seçimlerin yapılması için mevcut hükümetin istifasını ve yerine geçici kabinenin kurulmasını talep ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.