AfrikaHaberlerOrtadoğu

Kardavi’nin Oğlu Abdurrahman Kardavi: Halkın Oyunu Hiçe Sayıp İsraile Uşak Olan Mursi’nin Meşruiyeti Yoktur!

Yusuf Karadavi’nin oğlu, babasına yazdığı mektubunda, babasının Mursi’nin yeniden iktidara getirtilmesini istemesine temas ederek, bizzat kendi kitabında Mursi’nin devrilmesinin şer’i bir farz olduğunu yazdığını bildirdi.

El-Alem televizyonu internet sitesinde yer alan habere göre Karadavi’nin oğlu Abdurrahman Karadavi babsına yazdığı mektubunda şöyle demektedir:
“Aziz baba! Son konuşmanızda Mısırlıların 30 yıl (eğer 60 yıl demezsek) cumhurbaşkanı seçiminden mahrum olduğunu ve Mursi’nin Mısır halkının ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olduğunu söylediniz. Mısır halkı kendilerini kandırıp İsraile uşak olan Mursi’yi azletmekle gerçekte ona yaptıkları biatlerini geri çekti ve sayıca çoğunlukta olan kesimin yanında yer aldı.”

Mısır’ın tanınmış şair ve yazarlarından olan Karadavi’nin oğlu mektubun devamında babasının bu sözlerine cevap olarak şöyle yazıyor: “Mursi ve Mübarek’in karşılaştırılması bizim neslimiz açısından kabul edilemez bir durumdur. Bizin neslimiz sizin neslinize benzemez ki 30 yıl sabır adı altında sessiz kalalım. Bizim zamanımızdaki gençliğimiz, bir tohumun yer altında kök salmaması gerektiğine inanıyor ve bunun için de birinci yılında bu habis ağacın kökünü kurutmaya karar verdi”.

Abdurrahman Karadavi mektubunun bir başka bölümünde de şöyle yazıyor: ” Aziz babacığım! Ben bizzat senden öğrenmişim ki müslümanlar eğer biriyle ahit bağlayacak olursa ahdine bağlı kalmalıdır. Mursi, çoğunluğun görüşüne uygun olarak hareket edeceğine dair halka ahd etti. Böyle bir cumhurbaşkanı kalkıp da çoğunluğun görüşünü hiçe sayacak olur ve kendi görüşünü zorla halka kabullendirmek isterse ona karşı ahdini kıran biri olarak davranmak ve görevinden uzaklaştırmak gerekir.”

Bu mektubun son bölümünde ise oğul Kardavi babasına şöyle diyor: “Sizin son açıklamanız, özel görüşten öteye gitmiş ve bir fetvaya çevrilmiştir. Fakat Mısır halkı ve inkılapçıları artık bundan böyle dinleyecekleri tek fetva zulme karşı mücadeledir.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.