DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Kargaşacıların mahkemesinin dünyadaki yankıları

Uluslararası medya kurumları dün Tahran’da başlayan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan kargaşaların sorumlularının yargılanmasına geniş yer ayırdı.

İran’da onuncu dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan kargaşaların baş aktörlerinin yargılanma süreci dün Tahran’da başladı. Bu haber dünya medyasında geniş yankı ile aktarıldı.

Zanlılar isyan ve kargaşa yolu ile ülkenin milli güvenliğine karşı hareket etmek, kamu düzenini bozmak, kargaşa çıkan yerlerde bulunmak, tahrik nitelikli CD ve bildiri dağıtmak, güvenlik güçlerine saldırmak ve el bombası taşımak gibi suçlardan yargılanıyor.

Yargılanma sürecinin başladığına yer veren Reuters, tutuklulardan 140 kişinin serbest bırakıldığını belirtirken haberi, mahkeme süreci ile hiç ilgisi olmayan fotoğraflarla verdi.

The Guardian ise konu ile ilgili geçtiği haberinde tutukluların arasında reformcuların ağır toplarından bazılarının bulunduğunu belirtti.

Associated Press ise yine benzer bir şekilde Tahran kargaşalarına katılanların yargılandığını duyurdu.

Siyonistlerin ünlü gazetesi Jerusalem Post ise ana sayfasında zanlılardan Abtahi’nin mahkeme salonundaki fotoğrafını yayınladı. Korsan İsrail’de yayınlanan Haaretz ve Yediot Aharanot gazeteleri de benzer bir şekilde İran’da milli güvenliğe karşı eylem yapanların yargılandığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.