HaberlerİranOrtadoğu

Kargaşalarda İsveç maslahatgüzarı gözaltına alındı

Tahran Milletvekili Zühre İlahiyan, geçtiğimiz Aşura günü Tahran’da vuku bulan kargaşa olaylarında İsveç Büyükelçiliği Maslahatgüzarının da gözaltına alındığını bildirdi.

Meclis Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu üyesi ve Tahran Milletvekili Zühre İlahiyan, geçtiğimiz Aşura gününde Tahran’da vuku bulan kargaşa olayları ve dini mukaddesata saygısızlık girişimlerinin kimi kısımlarının ecnebiler tarafından dayatıldığından İran’ın İslami-dini kültürüne ters düştüğüne dikkat çekerek “Bu kargaşa ve mukaddesata hakaret girişimleri genelde yurt dışından hidayet ediliyor ve terör örgütleri tarafından da uygulanıyordu” ifadesini kullandı.

Tahran Milletvekili İlahiyan açıklamalarının devamında, Aşura günü fitne ve kargaşa olaylarının İran güvenlik ve İstihbarat güçlerince dikkatle takip edildiğini belirtirken “Bu sürede elde edilen bulgular, bu olaylarda birkaç yabancı ülke Büyükelçiliklerinin de perde arkasında rol oynadıklarını gösteriyor. Hatta onlar Maslahatgüzar ve diplomat düzeylerinde olaylara direkt katılmışlar” diye konuştu.

İlahiyan daha sonra bu ifadesine örnek olarak, Aşura günü İran güvenlik güçlerince gözaltına alınan İsveç’in Tahran Büyükelçiliği Maslahatgüzarından söz ederek “Böyle bir müdahale uluslararası hiçbir örf ve prensibe uymuyor. Bu durum İran İslam Cumhuriyetinin iç işlerine karışmak sayılıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (48) içerik yüklenmiştir.