HaberlerİranOrtadoğu

Kargaşaların senaristleri yaptıklarından sorumludur

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad “Son kargaşa olaylarını yaratıp yönlendirerek İran halkına ve seçimlere darbe indirmek isteyenlerin, yaptıklarının sorumluluğunu da üstlenmeleri gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad bugün 10. hükümetin ilk basın toplantına katılırken muhabirlerin çeşitli konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Dr Ahmedinejad, muhabirimizin “Son kargaşa olaylarına dair mahkemenin düzenleniş süreci ve Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası dönemi ve seçimler sonrasında çeşitli düzeylerde size yöneltilen suçlamalar ve bu arada bu olaylar bağlamında tutuklananlardan bazılarının konuyla ilgili itirafları dikkate alınarak, acaba siz bu hususta her hangi bir şikâyette bulunup dava açmayı düşünüyor musunuz? Ve sizce alt seviyedeki sempatizanlarla kargaşanın elebaşlarına karşı farklı yaklaşım nasıl olabilir” şeklindeki sorusu üzerine: “Seçimler artık bitti ve kanaatimizce seçimlere ilişkin dosya da, seçimlerin hemen ertesi günü kapandı. Bu son seçimler İran halkının 30. seçimiydi” şeklinde karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad daha sonra “İran’da seçimler halkçı bir şekilde yapılıyor. Belki İslami İran, seçim sorumluları ve gözlemcileri halkın kendi içinden olan ve hükümetin bu konuda hiçbir müdahalesi olmayan, İçişleri Bakanlığının da sadece seçim kanalının hazırlayıcısı ve destekleyicisi konumunda olan tek ülkedir. Ülkemizde seçimleri halkın güvenerek temsilcisi olarak seçtiği kimseler tarafından düzenleniyor ve yine halk temsilcileri tarafından gözetleniyor” diye ekledi.

Açıklamalarının devamında seçim sonrası gelişen olayları değerlendiren Cumhurbaşkanı Ahmedinejad “Ümit ediyoruz, bu olaylardan sorumlu olanların geçmişteki hatalarını telafi etmek için bir fırsat bulurlar. Tabi bu arada aldananlar ve belli bir psikolojik havayla sokağa dökülenler, kamuoyu mallarına zarar verenler oldu. Kimileri taciz edildi ve maalesef kimileri de hayatını kaybetti. Temennimiz, aldanan bu alt kesime karşı İslami şefkatin gösterilmesi. Fakat bu olayları planlayanlar, örgütleyenler ve düşmanın verdiği destekleri kabul edenler veya sessiz kalarak kargaşacılara destek verenler ve halka darbe indirmek isteyenlere karşı şiddetli bir tavır gösterilmesi lazım” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.