FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Karun 4 barajı açılış töreni – Fotoğraf Galerisi

İran cumhurbaşkanı, dün İran’ın en büyük barajı sayılan Karun-4′ü hizmete açtı. Sözkonusu barajın hizmete açılışında konuşan Ahmedinejad, “Batıda, çürümüş siyonist İsrail’in karşısına cesurca dikilip “dur” diyebilecek ve cinayetlerine karşı tavır sergileyebilecek tek bir siyaset adamı yok” dedi.

Açılış merasiminden sonra projeden sorumlu olan personel ve yetkililerle konuşan Ahmedinejad, “Düşmanlarımızın bugün esas derdi bizim kalkınma ve ilerlememize engel olmak” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı, batılı bazı ülkelerin İran’ın nükleer programı karşısında takındıkları iki yüzlü tavırlarına da değinerek “Bizim barışçıl nükleer programımız onlar için sadece bir bahane. Onların derdi, İran milletini, kararlı tutumundan geri adım attırmaktır” dedi.

Emperyalist devletlere de seslenen Ahmedinejad, “Atom bombasını yapıp kullanan sizsiniz. Bu durumda endişelenmesi gereken kim?” diye bir soru yöneltirken “Tabi bunların İran’a zarar verebilecekleri dönem de geçmişte kaldı. İslam İnkılabı düşmanları artık İran’a hiç zarar veremeyeceklerdir” diye konuştu.

Ahmedinejad daha sonra katil İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü saldırı girişimlerine değinerek, işgalci İsrail’in esas ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin destekleri sayesinde cinayetlerini sürdürme cesareti kazandığına dikkat çekti ve “Batıda, çürümüş İsrail karşısına cesurca dikilip “dur” diyebilecek ve cinayetlerine karşı tavır sergileyebilecek tek bir siyaset adamı yok” dedi.

230 metre yükseklikte olan ve 1000 megavat elektrik enerjisi üretecek olan ve maliyeti 1.4 milyar doları bulan Karun-4 barajı, tamamen İranlı mühendis ve teknik elemanlarca yapıldı. İran enerji bakanı da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Karun-4′ün, İran’ın gururu olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.