HaberlerOrtadoğu

Karzai: Amerika, Afganistan’da güvensizliğin baş unsurudur

Afganistan’ın eski cumhurbaşkanı, Amerika’nın Afganistan’daki askeri varlığınnı bu ülkenin istikrarsızlığı ve güvensizliğinin baş unsuru olduğunu bildirdi.

Dün tahran’da düzenlenen Uluslararası İran ve Çevre Bölgeler konferansında konuşan Afganistan’ın eski cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Afganistan halkının Amerika’nın bu ülkeye müdahalesine ve askeri varlığına karşı olduklarını, Amerika’nın terörizmle mücadele bahanesi ile Afganistan’da asker bulundurmasının bu ülkedeki cinayet, kıyım ve güvensizliğin asıl sebebi olduğunu bildirdi.

Aksakallılar meclisi seçimlerinin düzenlenmesi zaruretini hatırlatan Karzai, Afganistan halkının kendi kaderlerini bizzat kendi ellerine almak istediklerini söyledi.

Karzai, ABD başkanı Trump’ın siyasetlerine karşı olduğunu, zira bu siyasetlerin Afganistan’da vekalet savaşın devam etmesini gerektirdiğini belirtti.

Karzai ayrıca IŞİD terör olayı dış kaynaklı bir olay olduğunu ve bu terör örgütünün arkasındaki güçler bu vesileyle kendi çıkarlarını elde etmeye çalıştıklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Kapalı