AsyaHaberler

Karzai yemin ederek görevine başladı

Afganistan’da Devlet Başkanı Hamid Karzai, dün yapılan törende yemin ederek, 2. dönem cumhurbaşkanlığına başladı.

Başkent Kabil’deki devlet başkanlığı sarayında düzenlenen törene, komşu ülkeler olan İran ve Pakistan’da üst düzey katılım dikkat çekiyordu.

Devlet başkanlığını ikinci kez kazanan Karzai, Afganistan Milli Marşı’nın çalınmasının ardından Kur’an-ı Kerim’e el basarak yemin etti.

Karzai, daha sonra yaptığı konuşmada, seçime katılan tüm Afganlılara teşekkür etti.

Bu seçimle Afganistan’ın demokratik olgunluğa bir adım daha yaklaştığını ifade eden Karzai, seçimlerde rakibi olan ve seçim sürecinde kendisini yolsuzluk yapmakla suçlayan Abdullah Abdullah’a, ülkenin birliği ve refahı için bir araya gelme çağrısında bulundu.

Karzai, uluslararası terörizme karışmamış tüm grupları evlerine dönmeye çağırırken, Afganistan’daki savaşı bitirmek için bu süreçte tüm ulusal ve uluslararası kaynakları kullanacaklarını söyledi.

Afganistan’daki sivil kayıpların devam ettiğini ifade eden Karzai, NATO ve ISAF ile birlikte sivil kayıpların önüne geçmek için yoğun görüşmeler sürdürdüklerini ifade etti.

Güçlü bir ulusal hükümet için güçlü silahlı kuvvetlere ihtiyaç olduğunu kaydeden Karzai, gelecek 2 yılda Afganistan’da faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası güvenlik firmalarının görevinin sonlandırılarak bu işlerin tamamının Afgan güvenlik güçlerine devredilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Karzai ayrıca, yolsuzlukla mücadele edeceğine söz verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.