AsyaHaberler

Karzai’den NATO’ya sert eleştiri

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, NATO’nun düzenlediği operasyonlarda sivil kayıpları önleme çabalarının yetersiz olduğunu bildirdi. Karzai, NATO birliklerinin ülkede Taliban’a karşı ‘büyük operasyonu’ devam ederken, masum insanların ölmeye devam ettiğini belirtti.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, parlamentonun açılış konuşmasında, Taliban’ın El Kaide’den vazgeçerek hükümet ile birleşme çağrısını yeniledi. Konuşması sırasında 8 yaşındaki bir kız çocuğunu fotoğrafını gösteren Karzai, Marjah kentinde NATO roket saldırısında 12 kişilik aileden sadece onun kurtulduğunu ifade etti. Afgan lider olayı bütün Afganistan’ın faciası olarak nitelendirdi.

Karzai, ülkedeki birçok büyük sivil kayıp olaylarından sorunlu olan NATO’nun son dönemlerde bu kayıpları azalttığını kaydetti. Konuşmayı dinleyen NATO komutanı General Stanley McChrystal’a teşekkür eden Afganistan Devlet Başkanı, “Sivil kayıpları azaltma çabalarınız için size teşekkür ediyorum.” Dedi.

Buna rağmen Karzai çabaların yetersiz olduğunu da vurguladı. Afgan lider, “Biz sivil kayıpların sıfır olduğu hedefe ulaşmalıyız. Bizim bu konudaki çabalarımız ve eleştirilerimiz sivil kayıplar sıfır oluncaya kadar devam edecek.” dedi.

NATO operasyonlarda sivilleri koruyacağını açıklarken, son günlerdeki saldırılarda 15 masum Afgan’ın öldüğü bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.