FilistinHaberlerOrtadoğu

Kasım: “Direnişçilere Uygulanan Baskı Yahudi Yerleşimcilere Yeşil Işık Yaktı”

Filistinli siyasi bilimler profesörü Abdüssettar Kasım, Batı Yaka güvenlik birimlerinin direnişçilerin peşine düşmesinin ve silahlarına el koymasının Yahudi yerleşimcilere Filistinlilere yönelik cinayetlerini ve saldırılarını sürdürmeleri için yeşil ışık yaktığını söyledi.

Kasım, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilere ve işgal güçlerine karşı mücadele eden her Filistinlinin peşine düşen Batı Yaka güvenlik birimlerinin son dönemde Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının artış göstermesinden sorumlu olduğunu ifade etti.

Yahudi yerleşimcilerin El-Aksa İntifadası sırasındaki saldırılarıyla bugünkü saldırılarını kıyaslayan Kasım, o dönemde Yahudi yerleşimcilerin Batı Yaka’da sadece işgal güçleri himayesinde dolaşabildiklerini ve vakitlerinin çoğunu 1948’de işgal edilen Filistin topraklarında geçirdiklerini hatırlattı.

Filistinli bilim adamı, Yahudi yerleşimcilerin bugün ise Filistin Yönetimi güvenlik birimleri sayesinde Batı Yaka’da rahatça dolaşabildiklerini, yakıp yıktıklarını, Filistinlilerin elinde silah olmadığını bildikleri için kendilerini güvende hissettiklerini söyledi.

Kasım, Filistin Yönetimi’nin Batı Yaka’da direnişe kucak açan toplumu yok ederek, bunun yerine sadece tüketen ve maaş bekleyen bir toplum ortaya çıkardığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.