HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: ABD nükleer anlaşmanın İran için olumlu yönlerini yoketmeye çalışıyor

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşma karşısında taahhütlerini yerine getirmeyen Amerika’nın şimdi bu anlaşmayı tamamen tahrip etmeye çalıştığını ve özellikle de, İran için anlaşmanın iyi taraflarını ortadan kaldırmaya odaklandığını söyledi.

Kasımi, Cevan haber ajansına verdiği demeçte, ‘İran’ın, Amerika’nın atacağı adımlara göre misillemede bulunacağını belirterek, ona göre karar alacak ve tutum ortaya koyacak, cevap verecek ve anında hareket edecek’ dedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Amerikan başkanı Trump’ın 14 ocak 2018 tarihinde İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını teyit etmemesi ihtimaline de işaretle, ‘İran defalarca anlaşmayı çiğneyen ilk taraf olmayacağını bildirmiştir ama anlaşma çiğnenirse İran da daha önceden alınan kararları uygulamaya koyacak” dedi.

Kasımi, Amerika’nın İran aleyhinde yeni suçlamalara bel bağladığını belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu zira nükleer anlaşmaya bütün tarafların bağlı kalması gerektiğinde herkesin yarar sağlayacağını ve kazanacağını aksine herkesin de zarar göreceğini söyledi.

Amerikan başkanı geçen ekim ayında İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını teyit etmekten kaçınmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.