HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: ABD’nin İran’ın yolcu uçağına saldırarak işlediği cinayeti asla unutulmayacak

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, İranlılar’ın Amerikan savaş gemisinin İran’a ait yolcu uçağına yönelik füzeli saldırıyla gerçekleştirdiği cinayetini asla unutmayacaklarını vurguladı.

3 Temmuz 1988’de, ABD savaş gemisi USS Vincennes, İran yolcu uçağına füze saldırısı düzenlemiş ve uçakta bulunan 290 yolucu ve mürettebat Fars Körfezi sularında gömülerek şehit oldu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran sivil yolcu uçağının Fars Körfezi’nde Amerikan savaş gemisi USS Vincennes tarafından düşürülmesinin 30. yıldönümü münasabetiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran sivil yolcu uçağının Fars Körfezi’nde Amerikan savaş gemisi USS Vincennes tarafından düşürülmesinin 30. yıldönümü münasabetiyle yaptığı açıklamada, “Bu korkunç ve acımasız saldırıdan yıllar geçmesine rağmen bu cinayetin dehşeti hala taze ve uluslararası kuralları ihlal etmekte sınır tanımayan ABD için utanç verici bir lekedir” dedi.

İran halkının bu cinayeti asla ve asla unutmayacağını belirten Kasımi, “Bu cinayetin ispatı ise uluslararası hukuku ihlal eden ABD’nin suç işlemlerinden en ufak bir pişmanlık duymaması aynı zamanda yüzlerce masum sivili katleteden savaş gemisi komutanının onurlandırılması gerçeğidir!” ifadelerini kullandı.

Behram Kasımi, “ABD’nin İran halkı ve dünyanın diğer milletlerine yönelik tutumlarının incelenmesi, bu ülkenin her zaman kötü niyetli çıkarlar ve hedeflerine ulaşmak için insanlık dışı yöntemler benimsediğini ve insan haklarını sırf bir araç olarak kullandığını göstermektedir” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Şubat 2024 (26) içerik yüklenmiştir.