HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: Arabistan, bölgede terörizmin en büyük hamisidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Suudi Arabistan’ın dünyada en tanınmış terörist destekçisi olduğunu belirterek, ‘’Bugün tüm dünyayı özellikle Ortadoğu bölgesini esir alan terörizmin, kökeni Arabistan’dan başkası değildir’’ dedi.

Behram Kasımi, Arabistan Dışişleri Bakanı’nın BM Genel Kurulunda İran aleyhine söylediği sözlere tepki göstererek, ‘’Bugün dünyayı özellikle Ortadoğu’yu esir alan terörizmin kökeni Arabistan ve o ülke tarafından pompalanan, yayılan ve mali olarak desteklenen radikal düşüncelerden başka bir şey değildir’’ dedi.

‘’Arabistan Dışişleri Bakanının onur duyarak Trump’ın ekseriyet karşıtı ve uluslararası anlaşmaları tahrip stratejisine destek vermesi şaşırılacak konu değildir’’ diyen Kasımi, ‘’Arabistan, Trump düşüncesini Amerika’da destekleyen akımların en önemlilerinden biridir ve her zaman milyarlarca dolar harcayarak BAE ve Siyonist lobi ile birlikte Amerika’nın mezara konulmuş savaş eksenli dış politikasını istedikleri şekilde yönlendirmeye çalışmışlardır’’ dedi.

Arabistan’ın 5 yıldır Ortadoğu’da Müslüman bir ülkeye saldıran koalisyonun liderliğini yaptığını ifade eden Kasımi, ‘’Saldırgan bir ülkenin, barış ve uluslararası temelli BM tribününden radikalizmi, şiddeti ve savaşı yaymaya çalışması kendisi ve Al-Selman’ın o düşünce ile yetiştiklerinin kökeninde vardır’’ dedi.

Arabistan Dışişleri Bakanı cuma günü BM Genel Kurul konuşmasında Amerika’nın İran aleyhindeki stratejiye tam destek verdiğini bildirmiş ve İran’ı, Ortadoğu bölgesinin istikrarını bozmakla suçlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2024 (4) içerik yüklenmiştir.