HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: Bölgede terörizm ve güvensizliğin artması bölgedeki ABD’nin yanlış politikalarının sonucudur

İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, bölgedeki istikrarsızlık, radikalizm, terörizmin gelişmesi ve diğer krizlerin Amerika’nın gayrimeşru ve yanlış politikalarının sonucu olduğunu söyledi.

Kasımi, ABD Dışişleri Bakanının İran’ın bölgedeki rolü ile ilgili aleyhindeki tekrarlanan, yalan ve temelsiz iddialarına karşın, ‘’Bu sözler açık yalandır ve Amerika’nın binlerce kilometre uzaktan bölgemize müdahale ederek tahrip edici ve istikrarsız yaratan rolünü gizleyemez ve Amerika bu tahrip edici ve yanlış politikalarının cevabını dünya ve bölge kamuoyuna vermelidir’’ dedi.

Kasımi, ‘’Bölgemizde istikrarsızlık yaratan şey Amerika’nın gayrimeşru müdahaleleridir. Amerika, İran korkusu (İranofobi) yayma bahanesi ile kriz yaratarak, bölgeye silah satışını arttırmak ve bölge ülkelerinin kaynaklarını talan etmek istiyordur’’ dedi.

Kasımi, Yemen’deki sivil halkın özellikle kadın, çocuklar ve yaşlıların sürekli bombalamalar sonucu çektikleri acıların Amerika’nın saldırganlara verdikleri desteklerle ve yeşil ışığı ile yapıldığını ve bu cinayetlerin müsebbiplerinin mahkemeler karşısında cevap vermeleri gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.