AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Kasımi, Cenevre’de bazı çevrelerin İran aleyhindeki girişimlerini kınadı

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran aleyhinde insan hakları bildiri taslağının hazırlanmasının, İsveç başbakanının Tahran’a yaptığı son ziyaretle hiç bir irtibatının olmadığını söyledi.

Kasımi, maalesef İranofobi dalgası yönünde İran aleyhinde olumsuz bir hava ve şartların oluşturulduğunu belirterek, Cenevre’de 7 yıl öncesinden beri Amerika’nın liderliğinde siyonist İsrail ve onların batılı müttefiklerinin BM insan hakları şurasında, onların her yıl İran aleyhinde bir ortak çalışma yürüttüklerini ve İran aleyhinde bir bildiri taslağı sunduklarını belirterek, İsveç’in de onlardan biri olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran aleyhinde sunulan taslağın muhteva olarak değişmediğini zira BM İnsan hakları şurasının her yıl İran’da insan hakları durumuyla ilgili raportörün çalışması doğrultusunda İran aleyhinde bildiriyi temdit ettiğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran olarak, İran aleyhinde insan hakları konusunda bildiriye destek veren bütün ülkeleri kınadıklarını belirterek, İran’ın siyasi ilkesine göre, bu tür girişimlerin insafsızca, doğru olmayan ve İran gerçeklerine aykırı olduğunu söyledi.

Kasımi, İran aleyhinde bu girişimin, bazı ülkelerin Yemen, Suriye ve Irak’ta günahsız insanların öldürülmesi karşısında seslerinin çıkmadığı bir ortamda gerçekleştiğini ve bu aynı zamanda sözkonusu ülkelerin de bölgede terör örgütlerinin cinayetlerinin destekçisi olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.