HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: İran dışişleri bakanının halihazırda yurtdışı ziyareti programı bulunmuyor

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, dışişleri bakanlığının yeniden yapılanmasındaki programların yürürlüğünden dolayı İran dışişleri bakanının bu günlerde yurt dışı ziyareti kararının olmadığını söyledi.

Behram Kasımi, dün akşam İRNA ajansına verdiği demeçte, İran dışişleri bakanı Zarif’in Davos’ta Dünya İktisadi Forumu’na katılmaktan son anda aldığı kararla vazgeçtiğine dair batılı medya kuruluşlarının verdikleri haberlere işaretle, ”daha önceden İran dışişleri bakanının bu günlerde ülke dışı ziyaretiyle ilgili bir program kararı yoktu’ dedi.

Kasımi, dışişleri bakanlığının yeniden yapılanmasındaki gelişmeler ve bunda dışişleri bakanının bizzat hazır bulunmasının öneminden dolayı, bu günlerde yurt dışı ziyareti kararı almadığını söyledi.

İRNA’nın verdiği habere göjre, dün Reuters verdiği haberde, İran dışişleri bakanının son anda Davos’a gitme kararından vazgeçtiğini iddia etti.

İsviçre’nin Davos kasabasında 22 ve 25 ocak tarihlerinde Dünya İktisadi Forumu’na dünyanın siyasi, iktisadi şahsiyetlerinin yanısıra bilim çevrelerinden de katılım oluyor.

Bu arada İsviçre’nin Davos kasabasında bugün başlayacak olan 48. Dünya Ekonomik Forumu öncesinde Davos’un tamamı karla kaplandı ve çığ riskine karşı 30 konut tahliye edildi. İsviçre’de Federal Kar ve Çığ Araştırma Enstitüsü (SLF) tarafından ülkenin birçok bölgesi için yapılan en yüksek seviye çığ uyarısı en son “çığ kışı” diye de hatırlanan 1999 yılında görülmüştü.İsviçre basınında yer alan haberlere göre, sıkı güvenlik önlemleri alınan zirvede ziyaretçilerin açılış konferansına gelirken kar ayakkabısı giymeleri, normal ayakkabılarını da konferans girişinde giymeleri önerildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.