HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: İran’ın füze faaliyetleri hiçbir ülkeye karşı değil

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi,Fransa dışişleri bakanının İran karşıtı açıklamasına verdiği tepkide, İran’ın füze faaliyetlerinin İran’ın caydırıcı siyasetlerinin bir bölümü olduğu ve İran’ın milli çıkarları ve topraklarını korumak amacıyla olduğunu söyledi.

İsna’ya konuşan Kasımi, İran’ın füze faaliyetlerinin hiçbir ülkeye karşı olmadığını kaydederek, “Tahran, son onyıllarda Irak’ın Baas rejiminin İran’a dayattığı 8 yıllık savaş gibi hususlardan elde ettiği tecrübeleri dikkate alarak, düşmanların İran karşıtı bazı şom niyetlerinin oluşmasına karşı savunma bünyesini güçlendirmesi gerektiğini öğrenmiştir”diye kaydetti.

İran’ın terörizmin asıl kurbanlarından biri olduğunu kaydeden Kasımi, İran İslam cumhuriyetinin ilkeli siyasetlerinden birisinin terörizmle mücadele olduğu, bu siyasetlerin sonuçlarının şimdiye kadar bölgesel ve küresel çapta olumlu sonuçları olduğunu ifade etti.

Bölgede istikrar, güvenlik ve ekonomik gelişmenin İran’ın lehine olduğunu kaydeden Kasımi,” İran kendi çıkarları ve maslahatını bölgede güvenlik, barış ve istikrar oluşturmakta görüyor ve bunun gerçekleşmesi için bölge ülkeleriyle işbirliği peşindedir”ifadesini kullandı.

Bazı Batılı ülkelerinin mütecaviz Suudilerin Yemen’e saldırılarını desteklediğini kaydeden Kasımi, söz konusu ülkelerin silah yardımları ve her türlü destekle Yemen’e saldıran güçlerin arkasında yer aldığı, bu ülkelerin izlediği siyasetlerini gözden geçirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.