HaberlerİranOrtadoğu

Kasımi: İran’ın siyaseti her zaman bölgenin barış, istikrar ve güvenliğine yardım etmektir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran İslam Cumhuriyetinin değişmez ve kalıcı siyaset ilkesinin, her zaman bölgenin güvenliği, sebatı ve barışına yardım etmek olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Ürdün kralının son açıklaması ve İran İslam Cumhuriyetinin bölge konusundaki tutumuna işaretle, sözkonusu açıklamaların bölge gerçeklerine aykırı olduğunu ve bölgedeki ülkelerin ekseriyet olarak İran’ın tutumunu kalıcı barış ve güvenlikten yana bildiklerini söyledi.

Behram Kasımi, İran hilali ve İran’ın bölge ülkelerine müdahalede bulunduğu yönündeki benzeri iddialara da temasla, bu gibi adaletsiz açıklamaların, İran’ın terörizm ile mücadele ve bölgenin güvenliğini sağlama konusundaki yardımlarının ve kesintisiz çabalarının görmezden gelinmesine neden olamayacağını söyledi.

Kasımi, bu gibi gerçek dışı açıklamaların bölgenin şimdiki durumunda hiç bir şekilde bölge ülkeleri ve halklarının çıkarlarına olmadığını belirterek bu gibi açıklamaların yalnızca saldırgan, mütecaviz, işgalciler ve kötülük yanlıların çıkarlarına olduğunu ve zaten o ülkelerin de batı asya bölgesi ülkelerin milli hakimiyeti, toprak bütünlüğü, iktisadi kalkınma ve huzurunu istemediklerini ve düşünmediklerini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, sözkonusu buhranların ve çatışmaların asıl köklerine inilmedikçe ve halkların çıkarları ve salahını dikkate alan siyasetler takip edilmedikçe, Ortadoğu’da kalıcı güvenlik ve güçlü istikrarın da olmayacağının açık bir gerçek olduğuna dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.